En iyi deneyim için
sesi açınız
MAKALE

Les Légions Noires Akımı

Norveç Black Metal'ine karşı Les Légions Noires (The Black Legions), 1993 - 1994 yılları arasında Fransanın Britanny eyaletinde Fransız Black Metal gruplarının oluşturduğu ama günümüzde aktif olmayan bir topluluktur. 

Mütiilation, Torgeist ve Vlad Tepes bu akımı başlatan gruplar olarak bilinmekte ve kendilerini Burzum ve Darkthron'un bulunduğu "Black Mafia" nın tribütü olarak gördükleri söylentisi bulunmaktadır. Terrorizer'ın 2005 yılında Black Metal serisinde yer alan bilgilere göre 90ların ortalarında Black Metal'de ki çiğlik göz önüne alındığında LLN bu dönem için büyük öneme sahiptir. 

LLN tarafından çıkarılan albümlerin anlaşılmaz, pahalı olması, aşırıya kaçması ve karmaşık olmasından dolayı az sayıda albüm yayınlamışlar ve bu sayı en çok 88 baskıdır.Bu baskılar kült klasikler arasında bulunmaktadır.Bundan dolayı hem kendi dönemlerinde hemde günümüzde albümlerini elde etmek bi hayli zordur. Ancak kopyalarını internet üzerinden elde edebilirsiniz.Les Légions Noires'in deyim yerindeyse en büyük çarkları Vlad Tepes, Belketre, Mütiilation, Torgeist ve Moëvöt dur. Les Légions Noires çalışmaları ya bir dema yada en az iki grup tarafından yapılmış split olmalıydı. 

Bünyesinde 30 a yakın grup bulunduran bu toplulukta çoğu zaman tartışmalar yaşanmış ve kimi grupla toplulukdan çıkartılmıştır. Vermeth ve Vrasagaerhtvuula topluluğa bir çok yanlış yaptıkları için göze çarpar. Bu tartışmalar sonucu topluluk 90ların sonuna dpğru dağılmış ve bir çok gruptan haber alınamamıştır. 

Les Légions Noires ile ilgili bir çok şey söylentiye dayalıdır. Mesela Bored şarkısı Les Légions Noires üyesi içermemesi ve bunun bir şaka olarak lanse edilmesi nedeniyle bir çok kez tartışılmıştır. Toplulukda ki gruplar tarafından su yüzüne çıkmamış ve söylentiden ibaret olduğu düşünülen demoların kopyaları, insanların topluluğu sorgulamalarının temel nedenlerinden olmuştur. Bir diğer söylenti hadisesi ise Trörkrvisätänsrökrëh grubunun bir demosu LLN üyeleri tarafından internetten dağıtılmıştır ve LLN gruplarının yarısı hala müzik yapmakla birlikte şarkılar sadece LLN gruplarına dağıtılmaktadır. Fetiş bir topluluk olmalarından dolayı daha bir çok söylenti dolaşmaktadır. Kalede yaşadıkları, kayıtlarını burada yaptıkları gibi. Bu efsane ise Meyhna'ch'ın malikanesinin şato gibi eski bir yapıda olduğu görüldükten ve ailelerinin evi olduğu anlaşıldıkdan sonra çürütülmüştür.LLN projesi olan Mogoutre grubunun demaları ise bir farenin içine sokulan mikrofonla kaydettikleri söylentisidir. 

Les Légions Noires'e girmek isteyen gruplar toplulukta sözü gecen grup üyelerinin oluşturduğu solo yada yan projelerde çalıştırılarak değerlendirilirdi. Seviss, Vermyapre Kommando, Satanicum Tenebrae, Aakon Keetreh ve Dzlarv gibi gruplar bu şekilde topluluğa dahil edilmiştir. 

Vlad Tepes LLN'nin amaçını şu şekilde dile getirmiştr : "Bizler Şeytanın kara ordusuyuz. Bizler yüce kara kanın ölümsüz savaşcılarıyız. Bizler Hristiyan solucanlarını yollarından saptırmak için buradayız ve onlar kara soykırımla yüz yüze gelecekler,yakında!" 

Les Légions Noires projelerine göz atacak olursak: Lord Aäkon Këëtrëh'in Aäkon Këëtrëh projesini kayda almış 3 demo yayınlamıştır. Ayrıca Belathuzur(2 demo), Belketre (4 demo, 1 Cd), Torgeist (3 demo, 1Cd) projelerinde bulunmuştur. 

Lord Beleth'Rim ise Amaka Hahina (3 demo, 1 Cd), Torgeist ve Vermeth (2Cd) projelerinde yer almıştır. 

Vordb Dreagvor Uezeerb en çok projelerde bulunan isimlerden biridir. Vordb Dreagvor Uezeerb'in yer aldığı projeler ise şu şekilde: Belketre, Black Murder (2 Demo), Brenoritvrezorke (4 demo), Dzlvarv (1 demo), Moëvöt (7 demo), Susvourtre (1 demo), Torgeist ve son olarak Vzaeurvbtre(3 demo). 

Vorlok Drakkstein'ın bulunduğu projeleride şu şekilde sıralayalım : Black Murder, Mogoutre, Seviss (2 demo), Vérmyapre Kommando(1 demo), Vlad Tepes (10 demos, 2cd) 

Vlad Drakkstein'ın bulunduğu projelere göz atacak olursak : Black Murder, Mogoutre, Susvourtre, Vagézaryavtre (1 demo), Vermyapre Kommando, Vlad Tepes ve Vzaeurvbtre'dir. 

Nifleim ise en az projelerde yer alan isimlerden birisidir. Brenoritvrezorkre ve Vlad Tepes projelerinde davul çalmıştır. 

Projelerde en az yer alan bir diğer isim ise Naimlambre'dir. Naimlambre de sadece Moevot projesinde yer almıştır. 

Meyhna'ch da Satanicum Tenebrae projesiyle 3 demo kaydetmiştir. 

LLN topluluğunda olduğu bilinen gruplar ise şu şekilde :
Aäkon Këëtrëh
Belkètre
Belathuzur (pre-Satanicum Tenebrae)
Black Murder
Boreb
Brenoritvrezorkre
Dzlvarv
Moëvöt
Mogoutre
Mütiilation
Norzbgorobtre
Satanicum Tenebrae
Seviss
Susvourtre
Torgeist
Torture
Vagézaryavtre
Vérmyapre Kommando
Vlad Tepes
Vutreemamabre
Vzaeurvbtr
Project Beraeabtre
Project Bvrolarimnambde
Project Chaos
Project Clairon
Project Dvnaebkre
Project Errance & Tristesse
Project Medieval Spectral
Project Necro Paris Catacombes
Project Psyche
Project Sadie mae Glutz
Project Valerie
Project Vampire
Project Vladre
Project Vrueamte
Project Vzakpre Vemekr
 

Sonraki Makale
MAKALE
Rock N Roll ve Groupieler